WESTERNOVÉ VYBAVENÍ: ZVONY

Koně jsou býložravci, pohybují se tedy na konci potravního řetězce. To, co dovolí koni přežít, mimo jeho pozornosti vůči predátorům, jsou jeho rychlé nohy. Pokud budeme vycházet z toho, že jsou tedy pro koně jeho nohy to nejdůležitější, je jasné, že bychom měli koňským nohám věnovat velkou pozornost a to nejen co se týká léčby různých poranění, ale i co se týká jejich prevenci pomocí ochrany. Ať už jste rekreační jezdec nebo profesionální závodník či trenér, pojďte se společně podívat na to, jakou varianty ochrany je možné na koňské nohy použít.

Zvony

Neoprenové zvony

Zvony nevídáme na nohou koní příliš často, i když jsou velmi užitečné. Pomáhají chránit patky koně, které mohou být snadno poraněny v těžkém terénu nebo při střetu přední nohy se zadní a zároveň slouží jako ochrana proti případnému zranění při chycení lasem. Léčba poraněné patky je pak velmi časově náročným procesem – špatně se kvůli velkému namáhání a častému vystavování nepříznivému počasí hojí.

Materiál, ze kterého jsou zvony vyráběny, je neopren, nebo pevná guma. Pevná guma má velkou výhodu ve snadné údržbě a opravdu dlouhé životnosti, nevýhodou je však jejich náročnější nasazení. Neoprenové zvony by měly být uvnitř dobře tvarovány, aby nedocházelo k jejich otáčení a tím i odření nohy koně v místě, kde jsou zvony nasazeny těsně na nohu koně a je zde možné vniknutí písku či drobných kamínků. Zapínání je v tomto případě řešeno pomocí suchého zipu, výhodou je dvojitý suchý zip, který zajistí pevné uchycení zvonů na nohy koně. Kvalitní neoprenové zvony pak mají odolné kevlarové obšití spodní části, aby se neopren nezničil příliš brzy, spodní část totiž přichází do kontaktu s nečistotami, tvrdou zemí a s kopytem nebo podkovou. Údržba neoprenových zvonů se provádí především pomocí kartáče, kterým se odstraní nežádoucí nečistoty především na vnitřní straně.

Taška na chrániče nohou

Taška na chrániče

Pokud mají být dobře chráněné nohy koně, měly by i chrániče mít svou pravidelnou údržbu a své místo, kde jsou skladovány. Skladování můžete vyřešit jednoduše pomocí tašky určené přímo k tomuto účelu. Taška je prodyšná a umožňuje přehledné skladování. Tašku na chrániče si pak můžete dokonce sladit s dalším vybavením – od stájových kapsářů na čištění, přes tašku na seno do přepravníku, po batoh na lasa a další vybavení a taštičku na kosmetiku.

Podívejte se na nasí kompletní nabídku zvonů zde.

 

 


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.