WESTERNOVÉ VYBAVENÍ: CHRÁNIČE

Koně jsou býložravci, pohybují se tedy na konci potravního řetězce. To, co dovolí koni přežít, mimo jeho pozornosti vůči predátorům, jsou jeho rychlé nohy. Pokud budeme vycházet z toho, že jsou tedy pro koně jeho nohy to nejdůležitější, je jasné, že bychom měli koňským nohám věnovat velkou pozornost a to nejen co se týká léčby různých poranění, ale i co se týká jejich prevenci pomocí ochrany. Ať už jste rekreační jezdec nebo profesionální závodník či trenér, pojďte se společně podívat na to, jakou varianty ochrany je možné na koňské nohy použít.

Chrániče na přední a zadní nohy

Chrániče neoprenové bez výztuhy

Nejčastěji používanou ochranou jsou chrániče určené pro přední nohy. Chrániče se používají proto, aby zabránili poranění nohou a to zejména v oblasti šlach a spěnkového kloubu. Materiály, ze kterých jsou chrániče vyrobeny, také z větší části nárazy absorbují, takže se nepřenášejí na samotnou nohu koně. Chrániče na přední nohy je také možné nasadit jako podporu při rekonvalescenci po zranění oblasti spěnkového kloubu, vazů a šlach.

Druhou nejčastěji používanou ochranou jsou chrániče na zadní nohy. Oproti chráničům předních nohou jsou vyšší a chrání tak celou nohu téměř až k hleznu. Chrániče se nasazují proto, aby ochránily zadní nohy před poraněním nártu a spěnky při rychlých obratech a při pohybu v náročných terénech a úzkých prostorách, kde by se kůň mohl například kopnout do hrazení arény.

Materiály, ze kterých se chrániče vyrábějí, jsou zpravidla neopren s výztuhou z pryže, nebo bez výztuhy, či kůže. Nejčastěji vídáme chrániče vyrobené z neoprenu, výhodou je jeho snadná údržba. Chrániče lze omýt proudem vody, vyčistit kartáčem a nechat uschnout otočené vnitřní stranou směrem ven, ideálně ne na přímém slunci ani na topení, dochází pak ke zbytečnému namáhání materiálu. Zapínání neoprenových chráničů je řešeno pomocí suchého zipu. Celkem se na chráničích nacházejí tři suché zipy v oblasti hlezenní a nártní kosti, poslední suchý zip je umístěn pod spěnkovým kloubem jako podpora, ale i jako zábrana proti vnikání nečistot pod chránič.

Nasazení neoprenových chráničů je mnohdy oříšek. Postačí se však naučit jednoduchý postup a nasazení pak zvládne každý. Jednotlivé suché zipy přichytíme jejich přetočením naruby na stranu, kde jsou připevněné k samotnému chrániči, nebudou se tak přichytávat ke straně druhé, kam je později zapneme. Poté správně umístíme chránič jeho vykrojením na spěnkový kloub a začneme s postupným zapínáním chrániče. Nejprve zapneme suchý zip, který je druhý odshora, poté přichytíme první i třetí suchý zip. Naposledy upevníme zip, který je v pořadí čtvrtý a obepíná spěnku. Měl by být zapnutý pod úhlem 45° vůči zemi.

 Taška na chrániče nohou

 

Taška na chrániče

 

Pokud mají být dobře chráněné nohy koně, měly by i chrániče mít svou pravidelnou údržbu a své místo, kde jsou skladovány. Skladování můžete vyřešit jednoduše pomocí tašky určené přímo k tomuto účelu. Taška je prodyšná a umožňuje přehledné skladování. Tašku na chrániče si pak můžete dokonce sladit s dalším vybavením – od stájových kapsářů na čištění, přes tašku na seno do přepravníku, po batoh na lasa a další vybavení a taštičku na kosmetiku.

Podívejte se na naši kompletní nabídku chráničů na přední i zadní nohy zde.

 

 


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.